موضوع کلی: کلام

موضوع عام:ولایت

نمایه ها: پیامبر(ص)- علی(ع)- ولایت علی(ع)- جانشینی علی(ع)- آیه ولایت.

نزول آیه ولایت و ایمان آوردن جمعى از يهوديان

روزى جمعى از يهوديانى كه تازه مسلمان شده بودند مانند: عبدالله بن سلام ، و اسد، و ثعلبه ، و ابن يامين و ابن صوريا، نزد پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله و سلم آمدند و عرض كردند: يا رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم حضرت موسى بن عمران وصى خود را يوشع بن نون قرار داد وصى بعد از شما چه كسى است ؟

هنوز سؤ ال آنها تمام نشده بود كه آيه شريفه انما و ليكم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة و يوتون الزكوة و هم راكعون نازل شد كه ، ولى شما خدا و رسول او آن كسانيكه ايمان آوردند و نماز به پا كردند و در ركوع زكوة پرداختند.

سپس رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به يهوديان فرمود برخيزيد تا به مسجد برويم آنگاه به مسجد رفتند جلوى مسجد فقيرى را ديدند كه از مسجد بيرون مى آيد، رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به او فرمود: اى سائل كسى به تو چيزى داده است ؟

فقير گفت : آرى يا رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم اين انگشتر را به من دادند، پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: چه كسى اين را به تو داد، عرض كرد: اين مردى كه نماز مى خواند، رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: در چه حالى به تو اين انگشتر را داد عرض كرد: در حال ركوع پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله و سلم تكبير گفت و اهل مسجد هم تكبير گفتند.

آنگاه فرمود: اين على بن ابيطالب پس از من ولى شما است .

آنگاه آن جمع تازه مسلمان گفتند: به خداوند سوگند بدين اسلام و پيغمبرى محمد و به ولايت على بن ابيطالب (عليه السلام ) خشنود و راضى شديم . از عمر بن خطاب روايت شده كه چهل انگشتر در حال ركوع صدقه دادم تا آيه اى نيز مثل آيه اى كه براى على (عليه السلام ) نازل شد، براى من نيز نازل شود ولى چيزى نازل نشد [1]